: +90 212 567 92 65 - : gencler@genclercanta.com

ÇANTAYI İLK KİM BULDU?

ÇANTAYI İLK KİM BULDU?

Çantalar İçine konulan eşyanın korunmasını, taşınmasını ve muhafaza edilmesini sağlayan aksesuarlardır. Çantaya bazen bir mağazadan satın aldıklarımızı koyarken bazen okul kitaplarımızı koyar bazen de kişisel eşyalarımızı koyarız.

Çantalar İçine konulan eşyanın korunmasını, taşınmasını ve muhafaza edilmesini sağlayan aksesuarlardır. Çantaya bazen bir mağazadan satın aldıklarımızı koyarken bazen okul kitaplarımızı koyar bazen de kişisel eşyalarımızı koyarız. Herkesin çanta taşımak için bir bahanesi varken yaşamın konforunu artırıyor olması da çanta kullanımının yaygınlaşmasını sağlamıştır. Çanta erkekler için bir taşıma aracı olarak kullanılırken bayanlar için modanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Modanın simgesi olan çantalar eskiden hayvan postundan, pamuk dokumadan ya da bitkilerin elyaflarından üretilirlerdi. 

Çanta basit bir aksesuar olarak görülüyor olsa da basitliklerine karşında insanlığın gelişiminde önemli bir meteryal olarak bilinmektedir. İlk çantalar avcı toplayıcı insanlardan tutunda tarım insanlarına varıncaya kadar içerisine konulacak eşyaların taşınması, toplanması gibi değerlere sahipti. Çantanın icadı çok eski zamanlara kadar giderken aslında bazı insanlar tarafından da merak edilen husus çantanın kimin tarafından icat edilmiş olduğudur.

ilginizi çekebilir : DOĞRU SIRT ÇANTASI SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Çantayı kim icat etti?

Ucuz olmasından dolayı kullanılıp atılan plastik ve kağıt çantalar perakende ticarette önemli bir rol oynamıştır. Kağıdın M.Ö. 2. YY’dan bu yana eski Çin’de sarma ve doldurma amacıyla kullanılmış olduğunu biliyoruz. Tang Hanedenlığı zamanında kağıt olarak kullanılan çantaların amacı çay taşımak ve çayın muhafaza edilmesini sağlamaktı. bunun için ilk kağıt çantalar Çin’de kullanılmaya başlandı. Modern dünyaya gelindiğinde ise bugün kağıt çantaların yanı sıra pek çok farklı çanta modellerinin de kullanılmış olduğunu görüyoruz. Bez, deri, sırt, plastik, okul,evrak, laptop çantası gibi çeşitleri vardır. Ancak çanta denildiğinde ilk olarak akla gelen çanta el çantası modelleridir.

El Çantaları

El çantalarının amacı kişisel olan eşyaların taşınmasını kolaylaştırmak amacıyla üretilmiştir. Para, cüzdan, cep telefonu gibi aksesuarların taşınmasını kolaylaştırırken aynı zamanda el çantasının terimi de 1900’lü yıllardan itibaren kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak erkekler için kullanılırken sonrasında kadınlarında bu çantaları kullanmaya başlamasından sonra boyut değiştirdi ve büyük ve işlevsel hale geldi. Bugün ise işlevselliği daha genişlemiş olarak kullanılmaya başlanmış aksesuarlar halini almıştır. 

Modern Avrupalılar cüzdanları ve el çantalarını sadece tek bir amaca yönelik olarak kullanıyorlardı o da bozuk para taşınmasının kolaylaştırılmasını sağlamaktı. Çantalar yumuşak olan kumaştan yapılmış ve deri malzeme kullanılmış olduğundan dolayı bayanlar tarafından daha fazla ilgi duyuluyordu. 17. YY sonrasında ise genç kızlar evlilik için gerekli olan becerilerini geliştirerek nakış yapmayı da öğrenmeye başladılar bu da daha şık ve kullanışlı el çantalarının ortaya çıkmasına neden oldu.

18. YY sonrasında ise artık Avrupa’da moda akımı fark kazanmaya başladı. Antik Yunan ve Roma’nın siluetlerinden esinlenilerek aksesuarlar farklı bir tarza doğru ilerlemeye başladı. kadınlar el çantalarını görünüş olarak çok beğendiklerinden dolayı artık daha hacimli olan çantaları kullanmaya başladılar. Bunun içinde retikül adı verilmiş olan çantaların tasarlanmaya başlanması sağlandı. Bu çantalar ilk olarak Fransa’da popülerlik kazanırken sonrasında Britanya’ya geçti. Erkekler ise daha büyük boy çantalara geçmeyi istemeyerek cüzdanlarda kalmayı tercih ettiler.  

Erkek çantaları

Erkekler çanta kullanımı konusunda kadınlar kadar istekli değiller. Bunun içinde erkekler çantayı sadece ihtiyaç duyduklarında kullanmaya başladılar. Erkekler altın ve gümüş paralarını taşıması amacıyla para kesesi kullanıyorlardı. Kağıt paranın icadından sonra cüzdanlar kullanılmaya başlandı. Erkekler çantaları genelde evrak taşıma amaçlı kullandılar.

Gençler çanta ise günümüz şartlarında dünyanın en kaliteli ve tasarımı yüksek çantalarının üretimini gerçekleştirerek yalnız ülkemizde değil dünyaya da bu hizmeti taşımayı başarmıştır. Çanta üreticisi konusunda Türkiye’nin en büyük firması olan Gençler Çanta her yeni modeliyle de özellikle promosyon çanta konusunda büyük çalışmalara imza atmıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


BİZE ULAŞIN