+90 212 567 92 65 gencler@genclercanta.com

DOĞRU SIRT ÇANTASI SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

DOĞRU SIRT ÇANTASI SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Sırt çantaları gezilerin en önemli aksesuarlarının başında geliyor. İyi bir sırt çantası seçimi ise ancak doğru bir şekilde yapılması gerekir. Kaliteli bir çanta seçiminde ise aranacak olan ilk şey nasıl bir yolculuğa çıkılacağı ile ilgili durumdur. 


Sırt çantaları gezilerin en önemli aksesuarlarının başında geliyor. İyi bir sırt çantası seçimi ise ancak doğru bir şekilde yapılması gerekir. Kaliteli bir çanta seçiminde ise aranacak olan ilk şey nasıl bir yolculuğa çıkılacağı ile ilgili durumdur. Yolculuk sizin çanta seçiminizi de belirleyecektir. Mesela şöyle söyleyebiliriz. Gittiğiniz yerde doğa yürüyüşü yapmak isteyebilirsiniz. Bunun içinde kamp çantanızın mutlaka büyük olması gerekiyor. Bu sayede istediğiniz kadar malzeme koyabilirsiniz. Eğer ki böyle bir olanağınız yoksa bir otele gitmek istiyorsanız o zaman içerisine eşya koyabileceğiniz bir valiz işinizi görebilecektir.  

ilginizi çekebilir : EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÇANTA MODELLERİ

İYİ BİR ÇANTADA NELER ARANIR?

Su Geçirmez Olmalı

Çanta seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk konu su geçirmez olmasıdır. Kalitesiz çantalar her ne kadar kullanışlı görünseler bile su geçirme özelliğine sahip olacaklarından dolayı içerisine koyduğunuz eşyalar ıslanabilir. Bu durumda eşyalarınız zarar göreceğinden dolayı bu iyi bir tercih olmayacaktır. Bir çanta seçecekseniz en azından çantanın yarı su geçirmez olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çantanız içerisine su geçirmediği gibi üzerinde de su tutmamalıdır aksi takdirde metal olan aksamları paslanabilecek ve çantada çürümeler meydana gelecektir. Kışın çanta seçimi bu noktada ciddi derece de önemli bir konudur.  

Kilitlenebilme Özelliği

Çanta sizin özel eşyalarınızın olması gereken bir araçtır. Bunu için çantanızı mutlaka kilitlenebilir özelliğe sahip olan modelden seçmelisiniz. Şifreli bir çanta olabileceği gibi fermuardan kilitlemeli çantalarda sizin işinizi görebilecektir. Çantanızı hiç tanımadığınız yerlere bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

İç Bölmeleri

Çantada dikkat edilecek hususlardan birisi de çantanın içidir. İçinde istediğiniz şekilde ve kullanışlı gözlerin olması gerekir. Bölmeler fazla olduğunda içine koyduğunuz eşyalarınızı da daha rahat bulabilirsiniz. Örneğin spor çantanızı ele alacak olursak sporda kullanacağınız malzemelerinizle özel eşyalarınızı birbirinden ayırabilirsiniz. Bu da size daha kolay bir kulla nım sağlamış olacaktır.

Çantanızın İskeleti

Özellikle sırt çantalarının büyük bölümü iç iskelete sahip olarak üretilmekteler. Dolayısıyla çantanın iç iskeleti olması çantanın daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. İç bölümde iskeleti olan çanta dışarıdan görünmeyeceği için de estetik olarak rahatsızlık vermeyecektir. Dolayısıyla bu çantanın görüntüsü ve konforunun daha yüksek olacağı anlamına gelecektir. İç iskelete sahip olan çantaların  en önemli özelliği hafif olmasıdır. Sert plastikten yapılmış olduğundan dolayı hafif olurlar.  

Dolgulu Kalça Kemeri

Sırt çantası taşırken ağırlığın büyük bölümü kalçalarda olacaktır. Dolayısıyla sizi kalçadan sarabilecek olan kemer sayesinde daha az yorulacağınız gibi belinize de dengeli bir ağırlık vermiş olacaksınız. Konforlu ve rahat bir çanta seçtiğiniz de kullanımınızda daha kolay olacaktır. Kalçada kullanılan kemer destek verici olduğundan dolayı ağırlığında dağılmasına neden olacaktır.  Aynı şekilde omuzlardaki kemerlerde dolgunun olmasını da burada ele alabiliriz. Dolgular üzerinizdeki yükü hafifletecek ve sizi rahatlatacaktır.  Dolgusu olmayan ağır ve kemerli bir çanta sizi çok daha rahatsız edecek hatta canınızı yakacaktır.

Çantanın Boyutu Ne Olmalıdır?

Çanta seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de çantanın ölçüleridir. Kullanıma bağlı olarak mutlaka ideal boyun seçilmesi gereklidir. Önemli olan konu çantanın vücudunuzu daha iyi sarabilmesi ve sizin yolculuğunuzu daha keyifli hale getirebilmesidir. Tahmin ediyorum ki sırtında bir gökdelenle gezmeyi kimse istemeyecektir.  

Çanta almak için gittiğinizde seçim yapmak için kendinize çok zaman ayırmanız gerekebilir. Ancak sitemiz üzerinden istediğiniz bir modeli bulabileceğiniz gibi toptan çanta modellerimizi daha uygun fiyata alarak kullanabilirsiniz. Sırt çantası için şu kadar ya da bu kadar bütçe ayırmalısınız gibi bir düşünce kesinlikle kullanılmamalıdır. Önemli olan ihtiyacınız olan kaliteli çantayı bulabilmektir.

Bu gönderiyi paylaş


BİZE ULAŞIN