+90 212 567 92 65 gencler@genclercanta.com

ÇANTA ÜRETİMİ

ÇANTA ÜRETİMİ

Çanta, içerisine malzeme koymak amacıyla kullanılan birbirinden farklı malzemelerden üretilen ve farklı boyutlarda tasarlanan kapağı açılır kapanır şekilde tasarlanan aksesuarlara verilen addır. 

Çanta, içerisine malzeme koymak amacıyla kullanılan birbirinden farklı malzemelerden üretilen ve farklı boyutlarda tasarlanan kapağı açılır kapanır şekilde tasarlanan aksesuarlara verilen addır. Kullanım alanına göre çok farklı kumaş türlerinden ve çok farklı boyutlarda tasarlanan çantalar çeşitlilik göstermektedir. Özellikle kişisel eşyaların taşındığı çantalar özellikle bayanların vazgeçemedikleri aksesuarlar arasında yer alır.

Çantanın Tarihçesi 

Çantanın tarihi Türklerin ana yurdu olan orta Asya ya kadar uzanmaktadır. Tarih boyunca insanlar bir yerden bir yere giderken yanlarında özel eşyalarını götürebilmek için çantayı kullanmışlardır. Orta Asya da yaşayan Türkler çantalarında dokumacılık sanatını kullanmışlardır. Çantaya verilen isimde dönem dönem değişiklik göstermiştir. Tarihi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre çantaya heybe, çıkın, kese, torba gibi değişik isimler almıştır. Hatta günümüzde bazı yörelerde çanta tarif edilirken bu isimler kullanılmaktadır. Cumhuriyet döneminde ise batının etkisi çanta modellerine de yansımıştır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çanta modelleri artmış ve çeşitlilik göstermiştir.

İlginizi Çekebilir:  Çanta Üreticisi firmalar

Özellikle bayanların kıyafetlerini tamamlayan bir aksesuar olarak kullandıkları çantalar kullanıldıkları yere göre çeşitlilik göstermektedir. Kullanılış amacına göre çantalar günlük, piknik ve tatil çantası, seyahat çantası, okul çantası, evrak çantası, para çantası ya da düğün ve benzeri eğlencelerde kullanılacak olan şık tasarlanan çantalar ve daha sayamadığımız bir çok çanta çeşidi bulunmaktadır. Kıyafetlerdeki bütünlüğü sağlayan bir aksesuar olan çantalar aynı zamanda derli toplu düzenli olmaya da yardımcı olan bir unsurdur. Her ne kadar bayanlar daha sık kullansa da günümüzde çanta erkeklerinde vazgeçilmez aksesuarı olmuştur. Modanın her geçen gün değişip gelişmesiyle beraber kullanılan çanta modellerinde çeşitlilik görülmüştür.

Çanta Seçimini Etkileyen Faktörler 

Hayatımızı kolaylaştıran çantaların seçiminde dikkat edilecek bazı unsurlar vardır. Bunlar yaş, cinsiyet, moda, kullanılacak olan yer ve çantayı kullanacağımız mevsim etkilidir.

İlk olarak çanta seçimi yapılırken yaşa dikkat edilmelidir. Yetişkin bir kimse çocukların kullanabileceği özellikte bir çanta tercih edemeyeceği gibi gençler de yaşlıların kullanacağı türden çanta tercihi yapmamalıdır. Çocuklar kolay taşıyabilecekleri dayanıklı yaşına uygun renklerle tasarlanan çantaları kullanmalıdır. Aynı zamanda çocuğun kemik yapısını ve iskelet sistemini bozmayacak olan çantalar olmalıdır. Gençlerde ise daha spor ve yaşına uygun çantalar tercih edilmelidir.

Yetişkinlerde ise gençlik döneminden farklı olarak fantezi çantalara yer verilebilir. Çanta seçiminde dikkat edilmesi gereken bir başka madde ise kişinin fiziksel özellikleridir. Yani kısa boylu bir insanlar büyük çantalar tercih etmemeli uzun boylu insanlarda küçük çanta tercih etmemelidir. Sonbahar ve kış mevsiminde daha koyu renkli çantalar tercih konusu olurken ilkbahar ve yaz mevsiminde ise açık renklere yer verilmelidir.

Çanta seçerken kullanma amacımıza göre çantamızın hacmini doğru belirlemek gerekmektedir. Gideceğimiz yerde kullanacağımız ve ihtiyacımız olabilecek bütün materyalleri sığdırabileceğimiz bir çanta seçimi yapmamız gerekmektedir. Yanımızda götüreceğimiz eşyaya uygun büyüklükte bir çanta seçmeyip alması gerekenden fazla eşya yerleştirirsek çantamız bizi yarı yolda bırakacağından bu konuda çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Eğer bir günlük dışarıda kalacaksak tercih edilecek çanta 15–20 kilo alacak kapasitede olmalı. Sırt çantaları bu gibi ihtiyaçların karşılanmasında çok yardımcı olacaktır. Daha çok bölmeye sahip olan sırt çantaları uzun yürüyüşlerde daha kolay taşınmaktadır.

Yaşa Göre Çanta Çeşitleri

· Bebek çantaları

· Çocuk çantaları

· Genç kız çantaları

· Bayan çantaları

· Erkek çantaları

Kullanıldıkları Yere Göre Çanta Çeşitleri

· Spor çantalar

· Fantezi çantalar

· Okul çantası

· Promosyon çantaları

· Makyaj çantası

Kullanılan Malzemeye Göre Çanta Çeşitleri

· Deri çantalar

· Tahta çantalar

· Makrome çantalar

· Örgü çantalar

· Hasır çantalar

· Kamış çantalar

· Plastik çantalar

· Kumaş çantalar

Bu gönderiyi paylaş


BİZE ULAŞIN