+90 212 567 92 65 gencler@genclercanta.com

Sırt Çantası Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sırt Çantası Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oku çantası denildiğinde ilk olarak aklımıza el çantaları, sırt çantaları, tekerlekli çantalar ve askılı çantalar geliyor. Dolayısıyla bunlar arasında ilk tercih sırt çantası olarak görülüyor olsa da onu yanlış kullandığınızda sırtınızda ağrılarla karşılaşıyorsunuz. Üstelik çocuğun gelişim dönemi içerisinde olduğunu düşündüğünüzde ise kemik kas ve eklemlerinde zorlanmalara neden olduğunu söyleyebiliriz.

Hafif Çantalar

Çanta taşırken ağır olmamasına özen göstermelisiniz. Bir çanta vücut ağırlığınızın %10-15’inden fazla olmaması gerekiyor. Bunun üzerindeki yük ise sizin bel, kas ve eklemlerinize ağırlık vermek ve aşırı yüklenmek anlamına gelecektir. Bu nedenle de çantanızın yükünü olabildiğince hafifletmeniz gerekiyor. Çocukların ağır bir sırt çantasını taşıdığını düşünürsek burada çocuğun sırtının arkaya doğru çektiğini de görebiliriz. Bu durum ise çocuğun kendisini dengede tutmasını zorlaştıracak ve kalçalarına ağırlık vermesine neden olacaktır.  Hareket sırasında ağırlığın sırtında olması demek çocukta kamburluğun artması ve omurgaya aşırı yükün binmesi demek olacaktır. Çocuk böyle bir yükü taşırken her zaman düşme ve yaralanma ile karşı karşıya kalabilir.

Sırt Çantaları

Çocukların yaptığı en önemli hatalardan bir tanesi de çantaların tek omuzla taşınıyor olmasıdır. bunun bir alışkanlık olduğunu düşünürseniz biz yetişkinlerde çantalarımızı bu şekilde taşımayı tercih ediyoruz. Ancak böyle bir taşıma şekli vücudun tek tarafa doğru eğilmesine neden olacağından dolayı özellikle skolyoz oluşumuna neden olacaktır.  

Dar Ve Sıkı Askıya Dikkat!

Çantanızı taşırken sırt askı bölümünü sıkı yapmamak gerekir. Dar olan askılar omuz üzerinde baskı yapacağından dolayı sinirlerde zorlama ve damarlar üzerinde basının oluşmasına neden olacaktır. Bu da bir süre sonra sinir yaralanmalarına neden olabilir. Devamında ise ellerde ve kollarda uyuşukluk olmasına neden olacaktır.

Çanta almak, taşımak önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur bu konuda aile ne kadar dikkatli ve hassas olura çocuğunun da sırt ve bel sağlığını o kadar çok korumuş olacaktır.

ilginizi Çekebilir : toptan sırt çantası  

Bu gönderiyi paylaş


BİZE ULAŞIN