+90 212 567 92 65 gencler@genclercanta.com

PROMOSYONUN ÖNEMİ NEDİR?

PROMOSYONUN ÖNEMİ NEDİR?

Dünyada tüm sektörlerde hızlı bir gelim söz konusu dolayısıyla rekabet arttıkça firmalarda sürekli olarak kendilerini yenilemeye ve görünür olmaya çalışıyorlar. İlaç, yemek, otomobil, 


Dünyada tüm sektörlerde hızlı bir gelim söz konusu dolayısıyla rekabet arttıkça firmalarda sürekli olarak kendilerini yenilemeye ve görünür olmaya çalışıyorlar. İlaç, yemek, otomobil, kozmetik, giyim ve daha aklımıza gelmeyen pek çok sektörde pek çok firma var ve bu firmaların tamamı da müşteri odaklı olarak hizmet vermek zorundalar ve bunun içinde reklama büyük ihtiyaç duyarlar.

Mesela kozmetik sektörünü ele alarak başlayalım. Bu sektörde var olmak ve kazanç elde etmek istiyorsanız öncelikli olarak hitap ettiğiniz kitlenize adınızı duyurmak zorundasınız ve bunun içinde bu alanda bir reklam planlaması hazırlanması gerekiyor. Sadık müşteri kazanmanın ve yeni müşteriler oluşturmanın ilk kuralı adınızın duyurulması ve bunun içinde reklama ağırlık vermeniz gerekir.

ilginizi çekebilir : SEYAHAT İÇİN SIRT ÇANTASI NASIL OLMALI?

Reklam denildiğinde ise aklınıza yalnızca televizyon, gazete ve afişler gelmesin. bunlar yüzeysel olan reklam araçları ancak günümüzde reklamın modeli sosyal medya ve promosyona doğru bir kayış içerisinde. Firmalar küçük olsun büyük olsun hiç çekinmeden bu reklam araçlarını kullanarak var olmaya çalışıyorlar. Evet insan bir parfümün kokusuna bakmadan almayabilir ancak tanıdığı birinde o parfümü gördüğünde ve kokusunu hissettiğinde kesinlikle kullanmamış olsa bile tereddüt etmeyecektir. Bu nedenle reklam en önemli referansların başında geliyor. Promosyon ürünlerde aynen bu şekilde insanlara ücretsiz olarak dağıttığınız bir testerin geri dönüşü beklediğinizden çok daha yüksek olacaktır.

 

Sektörler ürünlerin reklamlarını yaparlarken promosyon ürünlerinden yararlanırlar. Bu sayede sadık müşteri portföyü oluşturmakta oldukça önemlidir.

Yani az maliyetle birlikte daha geniş müşteri kitlesi demek promosyon ürünler demektir.

Promosyon ürünleri seçilirken ise dikkatli hareket etmek gerekiyor. Bunun için müşteri kitlenize mutlaka uygun olan ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. Örneğin kozmetik sektöründen bahsettik ürünlerinizi sergileme için kozmetik çantalarına ihtiyacınız olabilir. Bunun için promosyon çanta en ideal olan seçim olacaktır. Müşterilerinize sunum yaparken kendi markanıza ait bir kozmetik çantasıyla sunduğunuzda hem marka bilincini oturtmuş olacak hem de daha şık bir sunum yapmış sayılacaksınız. Kullanıcının memnuniyeti sizin sunumuzla birlikte başlayacak ve kaliteli bir ürün sunduğunuz zaman sadık müşteri oluşturmamanız içinde hiçbir nedeniniz olmayacaktır. Bu şekilde bir satış planlaması yapmış olmak beraberinde kazanç çıtanızın da yukarılara çıkması demek olacaktır.  

Promosyon Ürünlerinin Markaya Katkısı

Markanızın Hızlı Tanınması

Promosyon ürünlerinin markanıza katacağı katkıyı saymakla bitiremeyiz. Örneğin ürün ve hizmetlerinizi sunarken markanızın logosuyla onlara sunum yaptığınız zaman daha sonra sizin başka bir ürününüzü logonuzda gördüğünde aklına gelecektir. Mesela bunu şu şekilde belirtebiliriz. Siz bir fast food markasısınız ve markanızın logosunu gören insanlar doğrudan sizi akıllarına getirecek. Lezzetli bir sunu yaptığınızda ise logonuzu gördüklerinde hiçbir tereddütte bulunmayacaklar.  

Markanızı Akılda Kalıcı Kılar

Akılda kalıcı olmak ürün satışlarında çok önemlidir. İnsanlar logonuzu, markanızı gördüklerinde bir saniyede kafalarını çevirebilirler. Ancak promosyon ürünleriyle birlikte hediye ettiğinizde uzun süre boyunca kullanacakları için logo artık onların gözünde aşina olacak ve yeni bir ürün taleplerinde ister istemez size ulaşacaklardır.

Kartvizitiniz Olur

Karvizitlerin amacı sizi tüketiciye tanıtmak ve sizi daha rahat bulmalarını sağlamaktır. Promosyon ürünlerinin görevi de aynen bu şekildedir. Örneğin ofisler için hazırlayacağınız bir ajanda sürekli olarak masada duracağından dolayı bu sektörde sizi her zaman hatırlayacaklardır. Potansiyel müşterilerinize kendinizi tanıtmanın kartvizitinizi vermenin en önemli yolu promosyon ürünlerinden geçer.

Müşteri Bağlılığı

Hedef kitlenize daha fazla ürün satabilirsiniz. İnsanların sürekli gözlerinizin önünde olduğunuzda artık kitlenize bilinç oluşturmuş ve sizi tanıyor olacak. Markanız kaliteliler listesine girecek ve insanlar sizden alışveriş yapmaktan ya da hizmet almaktan vazgeçmeyeceklerdir.

————–

Bu gönderiyi paylaş


BİZE ULAŞIN