+90 212 567 92 65 gencler@genclercanta.com

SEYAHAT İÇİN SIRT ÇANTASI NASIL OLMALI?

SEYAHAT İÇİN SIRT ÇANTASI NASIL OLMALI?

Seyahat için sırt çantası nasıl olmalı, seyahate giderken çantanızın içerisine koyacağınız eşyaların büyüklüğüne ve fazlalığına göre çanta seçimi ne olmalı? Makalemizin içeriğinde bu konulara yer verilmiştir.

Seyahate uygun sırt çantası nasıl olmalıdır? Bu soruya verilecek birçok farklı cevap vardır. Ancak temel düzeyde bu konu hakkında size tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Sırt çantalı bir seyahat planlandığında aklımıza ilk gelen şeyler “Nasıl bir sırt çantası kullanmalıyım?” ve “Sırt çantama neler koymalıyım?” soruları oluyor. Bu konularda size ufak tavsiyeler vererek işinizi kolaylaştırmaya çalışacağız.

İster çok uzun süreli bir seyahat planı yapın, ister birkaç haftalık bir seyahat planı aslında alacağınız sırt çantası birbirinden çokta farklı olmayacak. Doğru sırt çantası seçimi seyahate çıkmadan önce yapacağınız en önemli harcamalardan biri olacaktır.

ilginizi çekebilir : LAPTOP ÇANTASI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

 

Sırt Çantası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Sırt çantalarının en önemli 2 kritik özelliği askıları ve fermuarlarıdır. Yüksek kalite metal fermuarlar, sağlam askı tokaları çok önemlidir. Bir diğer önemli unsur ise çantanın dikişleridir, çift dikişli olması ekstra sağlamlık katacaktır. Çantanın göz sayısı, dışındaki aparatlar ve fonksiyonelliğinin de göz ardı edilmemesi gerekir.

Bazı sırt çantaları yüksek kalite kanvastan yapılmaktadır. Bu çantalar hem çok hafif hem de çok sağlamdırlar. Pek çok ucuz sırt çantası naylon benzeri malzemeden yapılmaktadır ve bu çantalar ısıyla kolayca deforme olmakta çabuk eskimektedir. Yani sırt çantası alırken dışındaki malzemenin tipi ve kalitesi de büyük önem taşımaktadır. Alacağınız çantanın sırt ve bele denk gelen kısımlarının delikli yapıda ve özel süngerlerle desteklenmiş olması, ter emici malzemeden hazırlanması hava akımı sağlayarak terlemeyi azaltacaktır.

Sırt çantası alırken en önemli unsurlardan birisi de vücudunuza uyumlu, ergonomik olmasıdır. Uzun boylu birisi için, askıları kısa bir çanta ne kadar kaliteli olursa olsun yanlış bir tercihtir. Tam tersi durumda da yanlış bir tercih olacaktır. Sırt çantasının üst kısmı kafanızı geçmemeli, bele bağlanan kemerleri ise hemen kalçanızın üzerinde olmalıdır. Aksi taktirde yük doğru dağılamadığından sırtınızı, kalçanızı, dizlerinizi ve ayaklarınızı yoracak ve ağrıtacaktır.

Sırt Çantası Hangi Amaçla Kullanılacak?

Şehir ya da kültür keşfine çıktıysanız tercih etmeniz gereken sırt çantaları seyahat tipi sırt çantalarıdır. Bu çantaların iç kısmı fonksiyonel olarak tasarlanmış olmakla beraber hacim olarak daha küçüklerdir. Erişimi kolaylığı sağlayan bu çantalarda çok sayıda fermuar bulunur. Çantanın ön ve yan kısımlarına körüklü cepler eklenerek çantanın taşıma kapasitesi arttırılmıştır.

Çok uzun süreli geziler ve ağır şeyler taşımak için tasarlanan kamp tipi sırt çantaları dayanıklı malzemelerden üretilir. Çadır, uyku tulumu, mat ve diğer kamp malzemelerini yerleştirmek için tasarlanan bu çantalar dış kısımlarında özel aparatlara sahiptirler. Bu çantaları tercih ederken büyük ve su geçirmez olmasına dikkat edilmesi gerekir.

 Uzun süre sırtınızda ağırlık taşımayı tercih etmeyenlerdenseniz tekerlekli sırt çantaları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Hem askıları hem de tekerlekleri olan bu sırt çantaları sizin için daha az yorucu olacaktır. Gerektiğinde sırtınızda taşıyabileceğiniz bu çantaları şehirlerde ise rahatlıkla valiz gibi kullanabilirsiniz.

Sırt Çantasıyla Seyahate Çıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sürekli olarak seyahat eden, gezen kişilere sorduğunuz da size verecekleri ilk tavsiye daha küçük sırt çantası ve daha az eşya almanız olacaktır. Çünkü çantanın büyüklüğü ne kadar artarsa yanınıza alacağınız eşya da otomatik olarak o oranda artacaktır.

Aslında seyahate çıkarken farkında olmadan ihtiyacımız olacağını düşünerek daha doğrusu “Ya lazım olursa?” diye düşünerek bir sürü kıyafet ve araç gereç alırız. Bu düşünceyle aldığımız bir sürü kıyafet ve araç gereci aslında hiç kullanmayız bile. Yani yanınıza gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri alın.

Ya lazım olursa diye düşünerek omuzlarınıza, sırtınıza ve ayaklarınıza işkence etmeyin. Dilediğiniz zaman kıyafetlerinizi yıkatabileceğiniz çamaşırhanelere gidebilir ve kritik bir ihtiyacınız olduğunda satın alabilirsiniz. Yani daha az eşya ve daha küçük sırt çantasıyla daha az yorulacak, daha çok yer görecek, daha çok yer gezeceksiniz. Son olarak sırt çantanızın içi doluyken ağırlığı 10 kilo civarlarındaysa ideal olanı yaptınız demektir.

Bu gönderiyi paylaş


BİZE ULAŞIN